Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Posted :
22 Mayıs 2019
Posted :
gunayoglu

Leziz yemeklerin piştiği; kış günlerinde sıcacık bir bardak çayın, yaz günlerinde ise buz gibi bir limonatanın hazırlandığı; mis gibi kahve kokularının bütün evi sarıp sarmaladığı; tatlı tariflerinin her daim başköşede olduğu mutfaklar evin en önemli parçaları arasında yer alır. Ev mutfağında hazırlanan yemekler ve içecekler sadece lezzeti değil, ev sıcaklığını ve sağlıklı besinleri de sofralarımıza taşır. Ancak mutfakta keyifli vakit geçirmenin ve harika yemekler yapmanın en önemli anahtarlarından bir tanesi içinizdeki şefi açığa çıkaracak bir atmosferdir. Hayallerinizi süsleyen tarifleri elinizin lezzetiyle harmanlamanız için hem rahatça çalışmanıza fırsat verecek bir alan hem de sizi motive edecek bir dekorasyon gerekir. Siz de mevsim bahara dönerken mutfak dekorasyonunuzda çeşitli değişikler yapmayı planlıyorsanız tasarım aşamasında işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı fikirlerimiz var.

Mutfak her ne kadar yemek pişirmekle özdeşleşen bir alan olsa da aynı zamanda evin kalbidir. Ayaküstü mutfak sohbetlerinin yerini hiçbir şey tutamaz. Resmi misafirler salona buyur edilirken en samimi arkadaşlar mutfağa davet edilir. Bir yandan iş yapılır, diğer yandan muhabbet edilir. Bu nedenle, mutfak dekorasyonunuzu gözden geçirirken orayı yaşam alanınızın önemli bir parçası olarak düşünün. Mutfağınız küçük dahi olsa oturabileceğiniz bir alan oluşturmaya çalışın. Daha geniş alanınız varsa üzerine sevimli örtüler sereceğiniz bir mutfak masası edinebilirsiniz. Sandalyelerinizin üstüne rengarenk ve yumuşacık minderler yerleştirebilirsiniz. Ancak daha dar bir alana sahipseniz dahi ümitsizliğe kapılmayın. Duvara monte edilebilen açılır-kapanır masalar ve portatif tabureler mekândan kazanırken oturma alanınızdan ödün vermemenize yardımcı olacak.

Aydınlatmaya Özen Gösterin

Mutfak, keyifli vakit geçireceğiniz ama aynı zamanda hünerlerinizi de sergileyeceğiniz bir yer olduğundan aydınlatma son derece önemli. Loş ve yetersiz ışık ileride çeşitli kazaların gündeme gelmesine yol açabileceğinden iyi bir aydınlatma sistemine sahip olmalısınız. Işığın parlaklığını ayarlamanızı sağlayan dimmer sistemler bu noktada hayat kurtarıcı olabilir. Alternatif olarak dilerseniz bir kısmını, dilerseniz tamamını açabileceğiniz spot ışıklara yönelebilirsiniz. Tezgah üstünü aydınlatmanıza yardımcı olacak dolap altı lambaları hayatınızın bir parçası haline getirmeyi muhakkak göz önünde bulundurun.

Her ne kadar iyi bir aydınlatma oldukça önemli olsa da hiçbir sistem doğal ışığın yerini tutmayacaktır. Hazır mutfağınızı yeniden dekore etmeye karar vermişken tezgah üstü pencereleri de gündeminize alabilirsiniz. Bulaşık yıkarken, yemek yaparken, mutfağı toplarken ya da bir arkadaşınızla kahve içip sohbet ederken önünüzdeki bir pencereden dışarıyı görebiliyor olmak mutfaktaki saatlerinizi çok daha keyifli hale getirecek. Ayrıca gündüz gerçekleştirdiğiniz mutfak işlerinde güneş ışığından faydalanmanızı sağlayacak.

    Open chat
    Whatsapp Hattı
    Yol Tarifi Al